Senát schválil zákaz klecí pro slepice
Tisková zpráva 13. listopadu 2020
Dnes Senát Parlamentu České republiky svým hlasováním schválil zákaz klecí pro slepice s platností od roku 2027. Potvrdil tak rozhodnutí přijaté v září tohoto roku Poslaneckou sněmovnou. Dnešní hlasování má zásadní význam pro celý evropský kontinent, který se díky tomu přibližuje k ukončení používání klecí v chovech hospodářských zvířat. Compassion in World Farming (CIWF, Soucit ve světovém zemědělství) tento progresivní krok českých zákonodárců vřele vítá stejně jako deklaraci české vlády požadující zákaz klecových chovů nosnic na úrovni celé EU.
Konvenční holé klece pro slepice jsou v EU zakázány již od roku 2012, ale tzv. obohacené klece jsou stále povoleny. I ty jsou však pro zvířata krutým vězením. Každá slepice má prostor o velikosti papíru A4, což jí brání v přirozeném chování a naplňování základních potřeb, jako je popelení, hrabání nebo mávání křídly.
Romana Šonkova, zástupkyně CIWF v České republice, uvedla: „Toto hlasování je vítězstvím pro miliony slepic, které budou osvobozeny od života plného utrpení ve stísněných klecích. Zákonodárci vyslali jasný signál českým drůbežářům, aby začali investovat do opravdu šetrných způsobů chovů, které budou i do budoucna celospolečensky přijatelné. Rok 2027 se zdá být vzdálený, nicméně většina velkých obchodních řetězců se zavázala ukončit prodej klecových vajec ve svých obchodech od roku 2025 a někteří obchodníci klecová vejce neprodávají již nyní. Ve skutečnosti tedy přechod na bezklecové systémy může proběhnout ještě rychleji.“
V různých typech klecí a kotců po celé EU je každý rok vězněno více než 300 milionů slepic, králíků, prasnic, telat, křepelek, kachen a hus. V říjnu 2020 přijala Evropská komise evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové s podpisy 1,4 milionu občanů EU, kteří vyzývají k ukončení všech klecových chovů zvířat v celé Evropě. Iniciativu podporuje také skupina poslanců Evropského parlamentu napříč politickými stranami.
Olga Kikou, vedoucí CIWF EU, ke schválení zákazu dodala: „Dnešní skvělá zpráva z České republiky přibližuje Evropu k ukončení nehumánního chovu zvířat v klecích. Začátkem letošního roku si také Slovensko odsouhlasilo ukončení klecových chovů nosnic a Německo se rozhodlo ukončit používání individuálních kotců pro březí prasnice do roku 2030. Nyní je nejvyšší čas, aby tyto země EU následovala. Evropská komise musí vyslyšet výzvu 1,4 milionu evropských občanů a co nejdříve předložit legislativní návrhy na zákaz klecových chovů v celé EU.“
Nová zpráva potvrzuje: Chov zvířat bez klecí podporuje udržitelnou živočišnou výrobu
Tisková zpráva 13. října 2020
Dnes zveřejněná zpráva Institutu pro evropskou environmentální politiku (IEEP) potvrzuje, že ukončení používání klecí pro chov hospodářských zvířat by mohlo přinést lepší zaměstnanost na venkově a zemědělství by se stalo udržitelnější.
Zpráva nese název „Přechod k bezklecovému zemědělství v EU“ a zkoumá environmentální a společenské výhody a kompromisy ukončení používání klecí pro nosnice, prasata a králíky v EU jako součást transformace živočišné výroby. Zpráva dochází ke zjištění, že v kombinaci s ambiciózními kroky zaměřenými na snížení nadměrné spotřeby živočišných produktů, snížení dovozu bílkovinných zdrojů a zavedení ekologických chovů ve velkém měřítku by přechod na systémy bez klecí mohl spustit tolik potřebnou environmentální a sociálně-ekonomickou transformaci.
Elisa Kollenda, politická analytička IEEP, říká: „Náš výzkum potvrdil, že přechod k bezklecovým systémům jako součást širších plánů pro udržitelné zemědělství je přínosem jak pro životní prostředí, tak pro welfare zvířat. Nedávná strategie Farm to Fork (Z farmy na vidličku) signalizuje nutnost přezkoumání a zlepšení právních předpisů v oblasti welfare hospodářských zvířat spolu s mnoha dalšími kroky vedoucími ke zlepšení udržitelnosti výroby a spotřeby. V další diskusi musí být jasnější vazba mezi oběma faktory. “
Studii zadala mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) s cílem poskytnout evropským politikům, kteří budou rozhodovat o zákazu klecových chovů, posudek podložený vědeckými důkazy.
„Obrovská veřejná podpora této iniciativy potvrzuje nesmírný zájem občanů EU o ochranu hospodářských zvířat. Nyní je na Evropské komisi, aby vyslyšela naši výzvu a předložila věcné legislativní návrhy na postupné ukončení používání klecí v chovech zvířat v EU.“
Začátkem tohoto měsíce Evropská komise obdržela evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, kterou podepsalo téměř 1,4 milionu občanů EU. Ti pomocí tohoto nástroje vyzvali politiky k ukončení používání klecí pro chov zvířat v celé EU. Komise má na zpětnou reakci šest měsíců.
Olga Kikou, vedoucí CIWF EU říká: „Průmyslové velkochovy jsou jednou z hlavních příčin devastace naší jediné planety. Klec není jen symbolem našeho pokaženého potravinového systému, ale také jedním z klíčových pilířů, které udržují při životě zastaralý model zemědělství. Potřebujeme revoluci v potravinářství i zemědělství. Začněme ji ukončením doby klecové! “
Romana Šonková, zástupkyně CIWF v ČR a členka výboru EOI Konec doby klecové dodává: “Tato důležitá odborná zpráva IEEP přichází v pravou chvíli. Senát bude v nejbližší době hlasovat o zákazu klecí pro české nosnice. Zpráva je dalším zásadním argumentem ve prospěch zákazu, který nejen zlepší život milionům slepic, ale může také odstartovat tolik potřebnou transformaci našeho příliš intenzivního zemědělství směrem k větší udržitelnosti.”
Evropská občanská iniciativa Konec doby klecové s 1,4 milionem podpisů předána Evropské komisi
Tisková zpráva 2. října 2020
Evropská komise dnes, 2. října 2020, při příležitosti Světového dne hospodářských zvířat, obdržela evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, kterou podepsalo téměř 1,4 miliony lidí v celé Evropě. Iniciativa vyzývá EU, aby ukončila používání klecí v chovech hospodářských zvířat. Tím se dnešek stává jedním z nejvýznamnějších dnů v celé historii ochrany zvířat.
Nevídaný úspěch pro hospodářská zvířata v Evropě
Evropská občanská iniciativa (EOI) Konec doby klecové byla zahájena 11. září 2018 a skončila přesně o rok později. Za tuto dobu se jí podařilo získat více než 1,6 milionu podpisů. Po ukončení povinného ověření všech podpisů bylo jasné, že EOI hladce přesáhla požadovanou hranici 1 milionu podpisů. Celkem totiž získala 1 397 113 ověřených podpisů občanů z celé Evropské unie. Rovněž překonala stanovenou minimální hranici podpisů v 18 členských státech EU, včetně ČR, zatímco legislativa požaduje toto minimum dosáhnout v 7 zemích. Díky tomu je Konec doby klecové:
6. iniciativou z 98 zaregistrovaných za posledních 8 let, která byla úspěšně dokončena,
3. iniciativou s nejvyšším počtem podpisů,
1. úspěšnou iniciativou v oblasti ochrany hospodářských zvířat.
„Dnešní předání iniciativy je vyvrcholením velkého úsilí 1,4 milionu evropských občanů, kteří se spojili, aby vyzvali EU k ukončení krutých klecových velkochovů zvířat,“ říká Olga Kikou, členka výboru EOI a vedoucí kanceláře Compassion in World Farming EU.
„Obrovská veřejná podpora této iniciativy potvrzuje nesmírný zájem občanů EU o ochranu hospodářských zvířat. Nyní je na Evropské komisi, aby vyslyšela naši výzvu a předložila věcné legislativní návrhy na postupné ukončení používání klecí v chovech zvířat v EU.“
Společné úsilí
Přední mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF), která dlouhodobě usiluje o lepší život pro hospodářská zvířata, spojila své síly s dalšími 170 nevládními organizacemi zabývajícími se ochranou životního prostředí, práv spotřebitelů a ochranou zvířat z celé Evropy a získala podporu pro Konec doby klecové doslova ze všech koutů evropského kontinentu.
Romana Šonková, členka výboru EOI a zástupkyně CIWF v ČR říká: „Dnes jsme překročili cílovou čáru největší politické výzvy v historii ochrany hospodářských zvířat. Jsme nesmírně hrdí na toto společné vítězství.
Klec je jedním z nejhorších nástrojů k omezování zvířat v průmyslových velkochovech. Je nejvyšší čas, aby Evropská komise pokročila ve vývoji a vysvobodila všechna zvířata trpící za mřížemi klecových velkochovů. Život v kleci není žádný život!“
Dnešního úspěchu by rozhodně nebylo možné dosáhnout bez podpory 1,4 milionu lidí po celé Evropě, kteří projevili odhodlání požadovat konec všech klecí v EU. Rádi bychom vám všem z celého srdce poděkovali za vaši podporu, obětavost a soucit. Společně hájíme zájmy hospodářských zvířat a v našem úsilí nepolevíme, dokud nebude Evropa 100% bezklecová.
Vítězství pro české slepice! Klecové chovy končí
Tisková zpráva ze dne 16. 9. 2020
Poslanecká sněmovna dnes po dlouhém projednávání odhlasovala zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, kdy má nastat konec doby klecové pro zhruba 4,5 milionů českých slepic. Dala tak za pravdu stále sílícímu hnutí, které považuje chov v klecích za krutý, zastaralý a zbytečný.
„Děkujeme všem poslankyním a poslancům, kteří dnes zvedli ruku pro ukončení utrpení slepic v klecích. Ačkoli bychom si přáli, aby se klece otevřely ještě dříve než za 7 let, máme obrovskou radost, že konec doby klecové je nadohled. Děkujeme ale především všem, kdo se zapojili do kampaně za zákaz klecí. Bez dlouhodobé aktivní podpory mnoha desítek tisíc soucitných lidí bychom dnes úspěch neslavili,“ říká Romana Šonková, členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové a zástupkyně mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) v ČR. Tato organizace stojí za kampaní za ukončení používání klecí v chovech hospodářských zvířat v celé EU. Za Konec doby klecové bojuje přes 170 organizací včetně 10 českých, což je naprostý rekord v celé historii ochrany zvířat v Evropě. Právě tato kampaň napomohla přesvědčit dolní komoru parlamentu, že čeští drůbežáři nezůstanou na evropském trhu s vejci v nevýhodě.
„Blahopřejeme českým zákonodárcům k tomu, že vyslyšeli většinový názor českých občanů a řekli ne používání klecí v českých chovech nosnic. Tento významný krok na cestě k celoevropskému zákazu klecových chovů nadšeně vítá celé hnutí více než 1 milionu Evropanů sdružených evropskou občanskou inciativou Konec doby klecové. Všichni se radujeme, protože dnešní úspěch nás přibližuje k našemu cíli a inspiruje k podobnému kroku další členské státy EU,“ říká Olga Kikou, členka výboru této iniciativy a ředitelka bruselské kanceláře CIWF.
Dnešní schválení zákazu klecí pro nosnice v dolní komoře českého parlamentu je totiž velmi významné pro dění na celoevropské úrovni. Jak se k výzvě nahradit klecové chovy etičtějšími a udržitelnějšími alternativami (např. chovy v halách na podestýlce či chovy s výběhem) staví jednotlivé členské státy, je naprosto klíčové pro prosazení změn v celé EU. ČR se tak stává lídrem v zásadní reformě klecových velkochovů po boku Lucemburska, Rakouska a Německa, kde legislativní zákaz klecí už platí.
„Slepice nejsou stroje na vejce, jsou to velice vnímaví tvorové, mají schopnost trpět, ale také se radovat ze života. Dnešní vítězství jim konečně dává šanci na lepší život,“ dodává Šonková.
Zákaz klecí je součástí novely zákona na ochranu zvířat, kterou musí ještě projednat a odhlasovat Senát. Ochránci zvířat věří, že i tam získá podporu.
Desítky tisíc Čechů bojují za Konec doby klecové
Tisková zpráva 9. 6. 2020
Češi se řadí v celé EU mezi nejsoucitnější národy. Potvrdila to evropská občanská iniciativa (EOI) Konec doby klecové, kterou podepsalo za jediný rok 49 219 Čechů. Jejich podpisy ověřilo Ministerstvo vnitra. Ve středu 10. 6. budou členové zemědělského výboru projednávat návrh zákazu klecových chovů nosnic. To může výrazně ovlivnit rozhodnutí poslanců, zda zákaz podpořit či nikoliv.
„Blahopřejeme všem českým poslancům, kteří naslouchají svým voličům. Přijetí legislativního zákazu používání klecí v českých chovech nosnic by zásadně napomohlo k podobnému kroku na celoevropské úrovni,“ říká Olga Kikou, členka výboru EOI a ředitelka bruselské kanceláře mezinárodní organizace Compassion in World Farming. Ta stojí za kampaní Konec doby klecové, jejímž cílem je ukončit používání klecí v chovech hospodářských zvířat v celé EU. Za Konec doby klecové bojuje přes 170 organizací včetně 10 českých, což je naprostý rekord v celé historii ochrany zvířat v Evropě.
Evropská komise musí vydat oficiální stanovisko a uskuteční se také slyšení v Evropském parlamentu s možným hlasováním. EOI totiž není běžná petice, ale spíše dobrovolné referendum, na které musí orgány EU reagovat přesně podle právního předpisu. Pro dění na celoevropské úrovni je však naprosto klíčové to, jak se k výzvě nahradit klecové chovy etičtějšími a udržitelnějšími alternativami staví jednotlivé členské státy. Proto je návrh zákazu klecí pro nosnice právě projednávaný v českém parlamentu tak důležitý.
„Slepice jsou vnímaví tvorové a klecové chovy, které z nich dělají stroje na vejce, nepatří do 21. století. Je nejvyšší čas ukončit dobu klecovou,“ říká Romana Šonková, členka výboru EOI a zástupkyně CIWF v ČR. „Nečekejme, až bude zákaz zaveden v celé EU. Buďme příkladem pro ostatní a společně s dalšími státy, kde už zákaz platí, jako je Rakousko nebo Německo, prosazujme ukončení klecových chovů v celé EU. Věřím, že se nám takový přístup vyplatí i ekonomicky, protože naši chovatelé budou na evidentně nevyhnutelný celoevropský zákaz předem připraveni,“ dodává Šonková.